Herplaatsing Jugendstil tegels Burgemeesterswoning Delfzijl
In 2018 kreeg Stichting M&M een schenking van meer dan vijf strekkende meter aan Jugendstil-tegellambrizering uit de voormalige burgemeestersvilla ‘Spoorzicht ‘ aan de Landstraat 73 te Delfzijl, later Hotel Pax en weer later AMRO Bank, tot de sloop in 1983. Het pand was ontworpen door de beroemde Groningse architect Gerrit Nijhuis, bekend van het gebouw van het Nieuwsblad van het Noorden aan het Gedempte Zuiderdiep. De tegels bleken afkomstig uit de collectie van de beroemde Plateelbakkerij Rozenburg te Den Haag De tegels hebben een prachtige nieuwe plek gekregen in de keuken van een Jugendstil-huis in Warffum!
Verhaal van een schenking
In maart kreeg de Stichting een schenking van meer dan vijf strekkende meter aan Jugendstil-tegellambrizering. Dat de tegels afkomstig waren uit de hal van de voormalige burgemeestersvilla ‘Spoorzicht ‘ aan de Landstraat 73 te Delfzijl was de enig beschikbare informatie. Een heel team deed onderzoek naar de herkomst ervan, wat tot wel heel verrassende uitkomsten leidde. Vrij snel was het verhaal van de villa gereconstrueerd. In 1909 opgeleverd voor de toenmalige burgemeester Derk Boerema werd het pand al in 1956 door de derde eigenaar, Albert Vondeling, verbouwd tot hotel Pax. Na de verkoop van het pand in 1982 aan de toenmalige AMRO bank werd het in 1983 afgebroken om plaats te maken voor een nieuw bankkantoor.
Maar wie had dit prachtige pand ontworpen? En was de architect van het pand wellicht ook de ontwerper van de tegels? Onderzoek op internet leverde één naam op, namelijk die van de beroemde Groningse architect Gerrit Nijhuis, de ontwerper van het gebouw van het Nieuwsblad van het Noorden aan het Gedempte Zuiderdiep te Groningen. Was het mogelijk dat de architect van dit bekende rijksmonument van Groningen ook deze villa én de tegels ontworpen had? Peter Suidman, Nijhuisexpert en auteur van het boek ‘G. Nijhuis, architect’ bevestigde dat Nijhuis – in opdracht van – of samen met Anton J. Sanders de architect geweest was, maar hij twijfelde over de tegels. Hij sloot zich aan bij het onderzoeksteam en doorzocht zijn archief van het architectenbureau Nijhuis en Reker 1877- 1987 en informeerde bij de archievaris van de gemeente Delfzijl.